Asfaltın Altında Dereler Var! (2019)

  • Yasin Semiz / Türkiye
  • 51min

Gösterim süresi: 19 Ekim 21.00-24 Ekim 21.00

39. İstanbul Film Festivali
Ulusal Belgesel Yarışması

Yönetmen Director: Yasin Semiz Senaryo Screenplay: Yasin Semiz Görüntü Yön. Director of Photography: Sinan Demirkaya, Cem Akbulut, Yasin Semiz Kurgu Editing: Yasin Semiz Müzik Music: Teneke Trampet, Golden Horn Katılanlar With: Hasan Akyar, Ahmet Soyak, Duygu Cihangir, Erman Tamur, Bilge Bektaş, İdil Börtücene, Kumru Arapgirlioğlu, Bülent Batuman, Ahmet Demirtaş, Önder Algedik Yapımcı Producer: Yasin Semiz Yapım Production Co.: Luwi Film Dünya Hakları World Sales: Luwi Film

2020 Ankara VEKAM Özel Ödülü 2019 Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali En iyi 3. Belgesel Ödülü

Kavaklıdere, Hoşdere, Bentderesi, Cevizlidere, İncesu Caddesi… Ankaralılar farkında değiller ama her gün Ankara’nın sokak ve caddelerinde yürürken aslında yer altında kalmış derelerin üstünden geçiyorlar.

Ankara, 1923 yılında genç Cumhuriyetin başkenti ilan edildiğinde, denize kıyısı olmayan bu kentin ilk planlarında kente hayat verecek başka bir unsur göze çarpıyordu: Dereler. 20. Yüzyılın ilk yarısında yeniden inşa edilip Atatürk devrimlerine ev sahipliği yapan bu kent büyüdükçe derelerini yitirdi. Günümüzde “gri kent” olarak zihinlerde yer eden başkentin caddelerinin altından dereler sessizce akmaya devam ediyor ama kent sakinlerinin çoğunluğu bunun farkında olmadan günlük hayatlarına devam ediyor. Bu kaybolan dereleri hatırlayan ve onlara ne olduğunu merak eden bir grup aktivist ise derelerin izini sürmeye devam ediyor. Eski fotoğraflarda, anılarda ve haritalarda bulunan dereler acaba yerin altında halen yaşıyor mu? Asfaltın Altında Dereler Var! belgeseli, Ankara’nın kayıp derelerinin izini sürüyor ve bu derelerin tekrar günyüzüne kavuşturulması için verilen mücadeleye ışık tutuyor.

Yönetmen

Yasin Semiz

Dili

Türkçe

Altyazılar

English