GÖSTERİMLERLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Çevrimiçi Gösterimler nedir? Çevrimiçi Gösterimler, İstanbul Film Festivali’nin uluslararası film festivallerinin sıklıkla kullandığı Festivalscope ve Shift72 platformu aracılığıyla yaptığı çevrimiçi film gösterimleridir. Gösterimler filmonline.iksv.org internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Her gün 21.00’de bir film gösterime açılıyor, beş gün sonra 21.01’de TAMAMEN kapanıyor. Gösterimler yurtdışı şirketlerle yapılan anlaşmalar uyarınca Türkiye ile sınırlıdır.
Screenings are strictly geo-restricted to Turkey.
Biletler kapasiteyle sınırlıdır.

Çevrimiçi olarak izleyeceğiniz filmlerden bir görüntüyü kaydetmenin veya herhangi bir görüntünün fotoğrafını veya videosunu çekerek** sosyal medya ve benzeri kanallar üzerinden anında veya sonradan paylaşmanın yasak olduğunu** , bu kurala uyulmadığı durumda yasal işlem başlatılabileceğini önemle hatırlatırız. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri DigiGuardians tarafından korunmaktadır.

Gösterimlerin kontenjanı sınırsız mı?
Hayır, dağıtımcı ve yapımcı şirketlerle yapılan anlaşmalara bağlı olarak her filmin belli bir gösterim kapasitesi var. Filmler, izleyici kapasitelerini doldurduğunda satışa kapanıyor.

Filme bilet aldım, nereden izleyeceğim? Öncelikle sayfanın sağ üst köşesinde Kullanıcı olarak adınızın göründüğünden emin olun. Yoksa şifrenizle siteye giriş yapın. İzleyebileceğiniz filmler, aynı yerde, Kullanıcı menüsünün altındaki Filmlerim kısmında bulunuyor. Gösterime açılan filmleri üzerine tıklayarak izleyebilirsiniz. Filmlerin kendi sayfalarına girerek izle tuşuna basıp filmleri izleyebilirsiniz.
https://www.passo.com.tr/tr den aldığınız biletlerin Filmonline hesabınızda gözükebilmesi için maillerin eşleşmesi gerekmektedir. Henüz bilet almadıysanız ya da hesabınızda filmleri göremiyorsanız lütfen bilet bilgilerinden ayrıntılı adımlara göz atın.

Festival filmlerini izleyebilmek için filmonline.iksv.org’a üye olmam gerekir mi? Üyelik ücretli midir? İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimlerini izleyebilmek için filmonline.iksv.org üzerinde bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. E-posta adresiniz ve seçeceğiniz bir şifre ile hesap oluşturmak ücretsizdir ancak filmler ücret karşılığında izlenebilmektedir.

Film ücretleri nelerdir? Çevrimiçi festival seçkisinde yer alan filmlerin ve kombine paketlerin ücretleri ve bilet alım yollarını bilet bilgileri sayfasında belirtiliyor. Filmler 5 gün içinde 30 saat boyunca izlenebilir. 30 saatlik süre 5 günlük süreyi aşamaz. Kombine biletle paketteki filmleri gösterime açık oldukları sürece izleyebilirsiniz.
Son gösterim gününde satın alınan filmlerin yarım kalmaması ve mağduriyetleri önlemek amacıyla, gösterime kapanacakları gün akşam 18.30’da filmlerin bilet satışları kapatılır.

Ödemeyi nasıl yapabilirim? Online ödemeye açık bir kredi kartı (Visa, Mastercard, Amex) ile ödemenizi yapabilirsiniz. Güvenlik uygulamaları nedeniyle filmonline.iksv.org üzerinden satın alım yapılırken banka/atm/debit card ödemeleri kabul edilemiyor. www.Passo.com.tr/tr üzerinden satın aldığınız biletlerinizin ödemelerini banka/atm/debit card ile gerçekleştirebilirsiniz.

Lale Kart üyesiyim. Lale Kart indirimim burada da geçerli mi? E-posta adresinize gönderilecek olan indirim kodunu, satın alma işlemi sırasında kullanarak Lale Kart indiriminizden faydalanabilirsiniz. İndiriminiz hem tekil filmler için hem de kombine bilet için geçerli olacaktır. Passo.com.tr üzerinden yapılacak bilet işlemlerinde, tüm biletlerinizi indirim kodu gerekmeksizin Lale Kart numaranız ve şifrenizle satın alabilirsiniz. Hemen Lale Kart üyesi olarak %25’e varan indirimlerden yararlanmak için www.lalekart.org üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Lale Kart indirimi kombine bilet için de geçerli mi? Filmonline.iksv.org üzerinden tarafınıza iletilen indirim kodunuzu dilerseniz tekil satın alımlarda, dilerseniz paket satın alımında kullanabilirsiniz. Her iki paket seçeneği, Passo.com.tr’den yapılan satın alımlar için de geçerlidir.

İndirim kodu nedir? Nasıl kullanılır? Bir kodu kaç kere kullanabilirim? İndirim kodu kişiye özel olarak oluşturulmuş ve gönderilmiş olan, film özelinde size indirim sağlayan bir koddur. Bu kodu satın alma sayfasındaki kişiye özel kod kutucuğuna yazarak kullanabilirsiniz. Bir kod, film ya da paket başına yalnızca bir kere kullanılabilir. Passo.com.tr üzerinden yapılan satın alımlarda, indirim kodu gerekmeksizin Lale Kart numaranız ve şifrenizle de işlem yapabilirsiniz.

Tarafıma ulaşan indirim kodu gösterimlerin sonuna kadar geçerli mi?
Evet, indirim kodunuz filmler erişime açık olduğu sürece geçerli olacaktır.

Lale Kart üyeliğim var, ön satıştan yararlanabilir miyim? Lale Kart üyelerimiz için öncelikli satışlar yalnızca Passo.com.tr üzerinden yapılacaktır. Ön satış dönemlerini bilet bilgileri sayfasından takip edebilirsiniz.

Bir filmi satın aldıktan sonra izlemek için ne kadar sürem var? Gösterim tarihleri filmlerin kendi sayfalarında ve takvim sayfasında belirtilmiştir. Bir filmi aldıktan sonra filmin gösterimde kaldığı süre içinde herhangi bir zamanda izlemeye başlayabilirsiniz. Belirtilen tarihte ve saatte film gösterimden kalkacaktır. Filme son saatinden önce başlamış olsanız bile bir filmin son erişim saatinden sonra YAYIN KESİLECEK ve filmi izleyemeyeceksiniz. Erişime kapanan filmler sistemden de kaldırılıyor ve yeniden gösterime açılmıyor. Filmlerin gösterime açık oldukları gün ve saatler hem kendi sayfalarında hem takvim sayfasında belirtiliyor.

Filmi durdurup yeniden izleyebilir miyim yoksa filmden çıktığım anda hakkım yanmış mı olur? Filmi izlemeye başladıktan sonra 30 saat içinde durdurup yeniden izlemeye başlayabilirsiniz. 30 saatin ardından film, erişiminize kapanacaktır. Bu 30 saat içinde erişiminiz en fazla iki cihazla sınırlıdır. 30 saatlik süre 5 günlük süreyi aşamaz.

Kombine olarak aldığım filmleri de 30 saat içinde izlemem gerekiyor mu? Evet, filmlerin erişime açık kalma süresi tekil gösterimlerle aynıdır. Gösterim sürelerini menüdeki takvimde görebilirsiniz.

Satın aldığım filmin izleme süresini kaçırdım. İade edebilir miyim? Hayır. Her film belirtildiği sürece gösterimde kalıyor. Bu süre içinde izlemezseniz sistemden erişime kapanır.

Hesabıma birden fazla cihazla girebilir miyim? Evet, en fazla iki cihazda film izleyebilirsiniz.

Filmi yanlışlıkla sona sardım. Yeniden izleyebilir miyim? Evet, filmi 30 saat içinde dilediğiniz gibi izleyebilirsiniz.

Filmlerde altyazı var mı? Altyazı seçeneği olan filmlerin künyelerinde belirtiliyor. Bu altyazıyı filmi başlattıktan sonra göstericinin alt bandındaki [CC] tuşuna basarak seçmeniz gerekiyor. Türkçe olmayan tüm filmlerde Türkçe altyazı mevcuttur. Televizyona yansıtılarak izlemek için yansıtmadan önce altyazıları açmanız gerekiyor.

Filmlerde bir yaş sınırlaması var mı? Yasal düzenlemeler uyarınca film gösterimlerimiz, aksi belirtilmediği sürece 18+ uygulamasına tabidir.

Yurtdışından izleyebilir miyim? Gösterimler yapımcı/dağıtımcıların talepleri uyarınca ve yurtdışındaki festivallere de benzer fırsatlar tanıyabilmek adına yalnızca Türkiye’deki izleyicilere açıktır.
Screenings are strictly geo-restricted to Turkey.

Kullanıcı bilgilerini unuttum. Ne yapmam gerekir? Şifrenizi unuttuysanız, giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” butonuna basın, hesap açarken kullandığınız e-posta adresini girin ve size yollanan şifre yenileme e-postasındaki bağlantıyı izleyin. Eğer hangi e-posta adresiyle hesap açtığınızı unuttuysanız, lütfen filmonline@iksv.org hesabına bir e-posta yollayın.

Teknik aksaklıklar yaşıyorum. Kimle iletişime geçebilirim? Öncelikle Teknik Soru ve Sorunlar bölümündeki notlara göz atın. Eğer sorun çözülemiyorsa, filmonline@iksv.org adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

YASAL UYARI

Çevrimiçi olarak izleyeceğiniz filmlerden bir görüntüyü kaydetmenin veya herhangi bir görüntünün fotoğrafını veya videosunu çekerek** sosyal medya ve benzeri kanallar üzerinden anında veya sonradan paylaşmanın yasak olduğunu** , şifre ve kullanıcı adının üçüncü taraflarla paylaşılmasının yasadışı olduğunu, bu kurala uyulmadığı durumda yasal işlem başlatılabileceğini önemle hatırlatırız. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri DigiGuardians tarafından korunmaktadır.

TEKNİK SORU VE SORUNLAR

Sistem gereksinimleri nelerdir? İşletim sistemi Windows 7 üzeri olan PC’ler, OSX 10.12 üzeri Intel tabanlı Mac cihazlarda film izleyebilirsiniz. Chrome kullanan Android tablet ve telefonlarda, Safari kullanan iPhone ve iPad’lerde izleyebilirsiniz. Film izlemek için çevirmeli bağlantı yeterli değildir, genişbant veya fiber internet bağlantısı gerekmektedir. Aşağıda gereksinimlerin açılımlarını bulabilirsiniz.

Linux işletim sistemi herhangi bir tarayıcıyla da olsa desteklenmiyor.

Windows işletim sistemli bilgisayarlar için gereksinimler nelerdir? Windows 7, Windows 8.1 ya da Windows 10. Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Internet Explorer ya da Opera. Tarayıcıların güncel versiyonlarının olmasını gerekiyor, önceki versiyonlar güvenlik açısından desteklenmiyorlar.
Windows 7 üzerinde çalıştırılan Internet Explorer desteklenmiyor. Çevirmeli bağlantı yeterli değildir, genişbant veya fiber internet bağlantısı gerekmektedir.

Chrome en az v.94
Firefox en az v.92
Opera en az v.79

Mac bilgisayarlar için sistem gereksinimleri nelerdir? MacOS 10.12 ve üzeri. Google Chrome, Firefox, Safari ya da Opera. Tarayıcıların güncel versiyonlarının olmasını gerekiyor, önceki versiyonlar güvenlik açısından desteklenmiyorlar.
Çevirmeli bağlantı yeterli değildir, genişbant veya fiber internet bağlantısı gerekmektedir.

iPhone/iPad’de film izleyebilir miyim? Evet, iOS 11.2 ve üzeri işletim sistemli cihazlarda, Safari üzerinden izleyebilirsiniz. Tarayıcıların güncel versiyonlarının olmasını gerekiyor, önceki versiyonlar güvenlik açısından desteklenmiyorlar.

Android cihazımda film izleyebilir miyim? Evet, Android 6.0 üzeri işletim sistemli cihazlarda, Chrome üzerinden izleyebilirsiniz. Tarayıcıların güncel versiyonlarının olmasını gerekiyor, önceki versiyonlar güvenlik açısından desteklenmiyorlar.

Telefon app’inden izleyebilir miyim?
- Cep telefonu uygulaması hem iOS hem de Android’de İKSV Film Online adıyla mevcuttur: iOS ya da Android - Uygulama içinden filmlere bilet alınamıyor; biletler yalnızca filmonline.iksv.org sitesi üzerinden alınabilir. - Filmler hem uygulamada hem site üzerinde izlenebilir. - Yansıtma özelliği (Airplay, Chromecast) kullanarak film izleyebilirsiniz ama teknik zorunluluktan dolayı altyazılar siyah bant üzerine gömülü olacaktır. Yansıtmadan önce altyazıları açmanız gerekiyor. - Uygulama üzerinden izlemeye başlandığında görüntü niteliğiyle orantılı olarak film başına ortalama 1GB-2GB arası değişebilen miktarda veri indirilmesi söz konusu olacaktır. - Güvenlik nedeniyle ekran görüntüsü almak mümkün değildir.

Smart TV’den izleyebilir miyim? Smart TV içindeki tarayıcılardan izlemek henüz mümkün değil. Yazılımcılar bu özelliği geliştirmek için çalışıyorlar.
Smart TV’lere aktarım yapabilmek için birkaç yol önerebiliriz:

Filmi çevrimiçi izleyemiyorum, neden kaynaklanıyor olabilir? Yukarıdaki minimum sistem gereksinimlerini kontrol edin. Tarayıcınızı güncellemeyi deneyin. Dinamik uyarlanabilir bitrate yayın akışı kullanıyoruz, yani internet hızınıza göre yayın kalitesini ayarlıyoruz. HD yayın akışı için VDSL, kablo ya da fiber bağlantı tavsiye ediyoruz, ADSL üzerinde sabit HD akışı garanti edemiyoruz.

“Somebody cut the wrong wire hatası” aldım, ne yapmalıyım? Siteden çıkış yapın, tarayıcıyı kapayıp açın ve şifrenizle tekrar girin. Sorun çözülmezse bize yazın.

Şifremi unuttum, ne yapacağım? Giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” butonuna basın, hesap açarken kullandığınız e-posta adresini girin ve size yollanan şifre yenileme e-postasındaki bağlantıyı izleyin.

Film akışı neden tekliyor ya da düzgün ilerlemiyor? İnternet bağlantınız zayıfsa ya da dengesizse akış sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Oynatıcı, otomatik olarak mevcut bant genişliğine göre görüntünün niteliğini ayarlar. Altı farklı ayar oynatıcıda mevcut. Yine de sıkıntı yaşanıyorsa, oynatıcının altında “Auto” butonuna basarak daha düşük bir hız seçebilirsiniz (Safari hariç).
İnternet hızınız yalnızca sizin aldığınız hizmete bağlı değildir, mahalle portlarının yüküne göre de değişebilir.
Mac cihazlarda ve Safari’de hız ayarı otomatik yapılıyor. Cep telefonu gibi farklı bir internet kaynağından deneyerek akışı kontrol edin.

Gösterim sıkıntısı var. Ne yapabilirim?

Şunları deneyebilirsiniz:

Hangi cihazlardan Chromecast kullanabilirim? Filmleri PC, Mac ve Android cihazlarda Chrome tarayıcıdan açarak Chromecast aracılığıyla televizyona yansıtabilirsiniz. Yansıtmadan önce altyazıları açmanız gerekiyor.

**iPad veya Mac üzerinde Safari kullanırken altyazılar gecikmeli geliyor ya da hızla atlıyorsa bu izleyicilerimizin İKSV Film Online app’ini kullanmaları ya da farklı bir cihaz ya da Windows üzerinde filmleri izlemelerini öneririz. Bu aksaklığı yaşıyorsanız mutlaka bizimle temasa geçin: filmonline@iksv.org

Sorunlarım çözülmedi, ne yapabilirim? Lütfen filmonline@iksv.org adresine bir e-posta gönderin.