GÖSTERİMLERLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Çevrimiçi Gösterimler nedir? Çevrimiçi Gösterimler, İstanbul Film Festivali’nin uluslararası film festivallerinin sıklıkla kullandığı Festivalscope platformu aracılığıyla yaptığı çevrimiçi film gösterimlerdir. Gösterimler filmonline.iksv.org internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Her gün 21.00’de bir film gösterime açılıyor ve 30 saatin ardından 03.01’de gösterimden kalkıyor. Gösterimler Türkiye ile sınırlıdır. Biletler kapasiteyle sınırlıdır.

Gösterimlerin kontenjanı sınırsız mı?
Hayır, dağıtımcı ve yapımcı şirketlerle yapılan anlaşmalara bağlı olarak her filmin belli bir gösterim kapasitesi var. Filmler, izleyici kapasitelerini doldurduğunda satışa kapanıyor.

Filme bilet aldım, nereden izleyeceğim? Öncelikle sayfanın sağ üst köşesinde Kullanıcı olarak adınızın göründüğünden emin olun. Yoksa şifrenizle siteye giriş yapın. İzleyebileceğiniz filmler, aynı yerde, Kullanıcı menüsünün altındaki Filmlerim kısmında bulunuyor. Gösterime açılan filmleri üzerine tıklayarak izleyebilirsiniz.

Festival filmlerini izleyebilmek için filmonline.iksv.org’a üye olmam gerekir mi? Üyelik ücretli midir? İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimlerini izleyebilmek için filmonline.iksv.org üzerinde bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. E-posta adresiniz ve seçeceğiniz bir şifre ile hesap oluşturmak ücretsizdir ancak filmler ücret karşılığında izlenebilmektedir.

Film ücretleri nelerdir? Çevrimiçi festival seçkisinde yer alan her bir filmin ücreti 9,00 TL’dir. Ulusal Yarışma filmlerinin bulunduğu seçkinin kombine paket ücreti 69,00 TL’dir. Her film 30 saat gösterimde kalıyor ve son gün 03.01’de gösterimden kalkıyor. Kombine biletle 10 filmi gösterime açık oldukları sürece izleyebilirsiniz. Ulusal Kısa Film Yarışması paketi ise 29,00 TL’dir ve 23-28 Temmuz tarihlerinde gösterime açık kalacaktır.

Ödemeyi nasıl yapabilirim? Online ödemeye açık bir kredi kartı (Visa, Mastercard, Amex) ile ödemenizi yapabilirsiniz. Güvenlik uygulamaları nedeniyle banka/atm/debit card ödemeleri kabul edilemiyor.

Lale Kart üyesiyim. Lale Kart indirimim burada da geçerli mi? E-posta adresinize gönderilecek olan indirim kodunu, satın alma işlemi sırasında kullanarak Lale Kart indiriminizden faydalanabilirsiniz. İndiriminiz hem tekil filmler için hem de kombine bilet için geçerli olacaktır. Hemen Lale Kart üyesi olarak %25’e varan indirimlerden yararlanmak için www.lalekart.org üzerinden bilgi alabilir veya Biletix adresi üzerinden (mesai saatleri içerisinde) üyeliğinizi başlatabilirsiniz.

Lale Kart indirimi kombine bilet için de geçerli mi? Tarafınıza iletilen indirim kodunuzu, dilerseniz tekil satın alımlarda, dilerseniz paket satın alımında kullanabilirsiniz.

İndirim kodu nedir? Nasıl kullanılır? Bir kodu kaç kere kullanabilirim? İndirim kodu kişiye özel olarak oluşturulmuş ve gönderilmiş olan, film özelinde size indirim sağlayan bir koddur. Bu kodu satın alma sayfasındaki kişiye özel kod kutucuğuna yazarak kullanabilirsiniz. Bir kod, film ya da paket başına yalnızca bir kere kullanılabilir.

Tarafıma ulaşan indirim kodu gösterimlerin sonuna kadar geçerli mi?
Evet, indirim kodunuz filmler erişime açık olduğu sürece geçerli olacaktır.

Lale Kart üyeliğim var, ön satıştan yararlanabilir miyim? Gösterimlerin gerçekleşeceği platformun altyapısı nedeniyle çevrimiçi gösterimler için Lale Kart ön satış dönemi geçerli olmayacaktır.

Kültür Sanat Kart’ımı çevrimiçi gösterimlerde kullanabilir miyim? Çevrimiçi gösterimlerde Kültür Sanat Kart’ınızı kullanabilmeniz teknik sebeplerden ötürü mümkün değil. Kartınızı kullanabileceğiniz etkinlikler için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bir filmi satın aldıktan sonra izlemek için ne kadar sürem var? Her film 30 saat gösterimde kalıyor. Bu tarihler filmlerin kendi sayfalarında ve takvim sayfasında belirtilmiştir. Bir filmi aldıktan sonra filmin gösterimde kaldığı 30 saat içinde herhangi bir zamanda izlemeye başlayabilirsiniz. Belirtilen tarihte 03.01’de film gösterimden kalkacaktır. Filme başlamış olsanız bile bir filmin son erişim saatinden sonra yayın kesilecek ve filmi izleyemeyeceksiniz.

Filmi durdurup yeniden izleyebilir miyim yoksa filmden çıktığım anda hakkım yanmış mı olur? Filmi izlemeye başladıktan sonra 30 saat içinde durdurup yeniden izlemeye başlayabilirsiniz. 30 saatin ardından film, erişiminize kapanacaktır. Bu 30 saat içinde erişiminiz en fazla iki cihazla sınırlıdır.

Kombine olarak aldığım filmleri de 30 saat içinde izlemem gerekiyor mu? Evet, filmlerin erişime açık kalma süresi tekil gösterimlerle aynıdır.

Satın aldığım filmin izleme süresini kaçırdım. İade edebilir miyim? Hayır. Her film gösterimde 30 saat kalıyor. Bu süre içinde izlemezseniz hesabınızdan silinecektir.

Hesabıma birden fazla cihazla girebilir miyim? Evet, en fazla iki cihazda film izleyebilirsiniz.

Filmi yanlışlıkla sona sardım. Yeniden izleyebilir miyim? Evet, filmi 30 saat içinde dilediğiniz gibi izleyebilirsiniz.

Filmlerde İngilizce altyazı var mı? İngilizce altyazı seçeneği olan filmlerin künyelerinde belirtiliyor. Bu altyazıyı filmi başlattıktan sonra göstericinin alt bandındaki [CC] tuşuna basarak seçmeniz gerekiyor.

Filmlerde bir yaş sınırlaması var mı? Yasal düzenlemeler uyarınca film gösterimlerimiz, aksi belirtilmediği sürece 18+ uygulamasına tabidir.

Yurtdışından izleyebilir miyim? Gösterimler yalnızca Türkiye’deki izleyicilere açıktır.

Kullanıcı bilgilerini unuttum. Ne yapmam gerekir? Şifrenizi unuttuysanız, giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” butonuna basın, hesap açarken kullandığınız e-posta adresini girin ve size yollanan şifre yenileme e-postasındaki bağlantıyı izleyin. Eğer hangi e-posta adresiyle hesap açtığınızı unuttuysanız, lütfen filmonline@iksv.org hesabına bir e-posta yollayın.

Teknik aksaklıklar yaşıyorum. Kimle iletişime geçebilirim? Öncelikle Teknik Yardım ve SSS bölümündeki notlara göz atın. Eğer sorun çözülemiyorsa, mesai saatleri içinde (hafta içi 10.00-18.00) filmonline@iksv.org adresinden ya da (0212) 334 08 32 numaralı telefondan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

YASAL UYARI

Çevrimiçi olarak izleyeceğiniz filmlerden bir görüntüyü kaydetmenin veya herhangi bir görüntünün fotoğrafını veya videosunu çekerek sosyal medya ve benzeri kanallar üzerinden paylaşmanın yasak olduğunu, bu kurala uyulmadığı durumda yasal işlem başlatılabileceğini önemle hatırlatırız. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri DigiGuardians tarafından korunmaktadır.

TEKNİK SORU VE SORUNLAR

Sistem gereksinimleri nelerdir? İşletim sistemi Windows 7 üzeri olan PC’ler, OSX 10.12 üzeri Intel tabanlı Mac cihazlarda film izleyebilirsiniz. Chrome kullanan Android tablet ve telefonlarda, Safari kullanan iPhone ve iPad’lerde izleyebilirsiniz. Film izlemek için çevirmeli bağlantı yeterli değildir, genişbant veya fiber internet bağlantısı gerekmektedir. Aşağıda gereksinimlerin açılımlarını bulabilirsiniz.
Linux işletim sistemi desteklenmiyor.

Windows işletim sistemli bilgisayarlar için gereksinimler nelerdir? Windows 7, Windows 8.1 ya da Windows 10. Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Internet Explorer ya da Opera. Tarayıcıların güncel versiyonlarının olmasını tavsiye ediyoruz, önceki versiyonlar desteklenmeyebilir. Windows 7 üzerinde çalıştırılan Internet Explorer desteklenmiyor. Çevirmeli bağlantı yeterli değildir, genişbant veya fiber internet bağlantısı gerekmektedir.

Mac bilgisayarlar için sistem gereksinimleri nelerdir? MacOS 10.12 ve üzeri. Google Chrome, Firefox, Safari ya da Opera. Tarayıcıların güncel versiyonlarının olmasını tavsiye ediyoruz, önceki versiyonlar desteklenmeyebilir. Çevirmeli bağlantı yeterli değildir, genişbant veya fiber internet bağlantısı gerekmektedir.

iPhone/iPad’de film izleyebilir miyim? Evet, iOS 11.2 ve üzeri işletim sistemli cihazlarda, Safari üzerinden izleyebilirsiniz. Tarayıcıların güncel versiyonlarının olmasını tavsiye ediyoruz, önceki versiyonlar desteklenmeyebilir.

Android cihazımda film izleyebilir miyim? Evet, Android 6.0 üzeri işletim sistemli cihazlarda, Chrome üzerinden izleyebilirsiniz. Tarayıcıların güncel versiyonlarının olmasını tavsiye ediyoruz, önceki versiyonlar desteklenmeyebilir.

Smart TV’den izleyebilir miyim? Smart TV içindeki tarayıcılardan izlemek henüz mümkün değil. Yazılımcılar bu özelliği geliştirmek için çalışıyorlar.

Filmi çevrimiçi izleyemiyorum, neden kaynaklanıyor olabilir? Yukarıdaki minimum sistem gereksinimlerini kontrol edin. Tarayıcınızı güncellemeyi deneyin. Dinamik uyarlanabilir bitrate yayın akışı kullanıyoruz, yani internet hızınıza göre yayın kalitesini ayarlıyoruz. HD yayın akışı için VDSL, kablo ya da fiber bağlantı tavsiye ediyoruz, ADSL üzerinde sabit HD akışı garanti edemiyoruz.

Şifremi unuttum, ne yapacağım? Giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” butonuna basın, hesap açarken kullandığınız e-posta adresini girin ve size yollanan şifre yenileme e-postasındaki bağlantıyı izleyin.

Film akışı neden tekliyor ya da düzgün ilerlemiyor? İnternet bağlantınız zayıfsa ya da dengesizse akış sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Oynatıcı, otomatik olarak mevcut bant genişliğine göre görüntünün niteliğini ayarlar. Altı farklı ayar oynatıcıda mevcut. Yine de sıkıntı yaşanıyorsa, oynatıcının altında “Auto” butonuna basarak daha düşük bir hız seçebilirsiniz.

Hangi cihazlardan Chromecast kullanabilirim? Filmleri PC, Mac ve Android cihazlarda Chrome tarayıcıdan açarak Chromecast aracılığıyla televizyona yansıtabilirsiniz.

Gösterim sıkıntısı var. Ne yapabilirim?

Şunları deneyebilirsiniz:
- - Siteden çıkın, şifrenizle yeniden girin ve filmi başlatın. - - Tarayıcıyı (Chrome, Firefox ya da Explorer) açıp kapayın. - - Bilgisayarı yeniden başlatın.

Sorunlarım çözülmedi, ne yapabilirim? Lütfen filmonline@iksv.org adresine bir e-posta gönderin.