Konstantina Kotzamani filmleri

 • Konstantina Kotzamani / 2012-2019
 • 6 Kısa filmler

Gösterim süresi: 3 Temmuz 21.01 - 8 Temmuz 21.01

Toplam süre 145 dakika | Total duration 145 min

Tamamı kısa metrajlardan oluşan bir filmografiyle düşsel bir bahçenin imgelerini izleyicilerin aklına kazımak pek az yönetmene nasip olur. Konstantina Kotzamani’nin filmleriyle tanıştığınızda onun da nadir rastlanan bu sinemasal maharete sahip olduğunu göreceksiniz.

Few directors are blessed with the ability to imprint the figures of their imaginary orchard in the viewers’ minds by means of a filmography entirely made up of short films. When you discover Konstantina Kotzamani’s films, you will sense that she is one of those filmmakers.

 • • Arundel / Yunanistan / 18’ / 2012
 • • Sabah Duası / Jutarnje Molitve / Morning Prayers / Bosna Hersek, Sırbistan, Yunanistan / 18’ / 2014
 • • Washingtonia / Yunanistan / 24’ / 2014
 • • Sarı Humma / Yellow Fieber / Yunanistan / 15’ / 2015
 • • Araf / Limbo / Yunanistan, Fransa / 30’ / 2016
 • • Elektrikli Kuğu / Electric Swan / Fransa, Yunanistan, Arjantin / 40’ / 2019

Konstantina Kotzamani’nin kısa filmlerinin biletleri tekil olarak satılmıyor; Haziran kombine paketi dahilinde yer alıyor.

Kısa filmler

18dk
Arundel

YUNANİSTAN GREECE

2012 / DCP / Renkli Colour / 18’ / Yunanca; Türkçe, İngilizce altyazılı Greek; Turkish, English s.t.

Yönetmen Director: Konstantina Kotzamani

Senaryo Screenplay: Konstantina Kotzamani Görüntü Yön. Director of Photography: Jimmy Jimferrer Kurgu Editing: Dimitris Tolios Oyuncular Cast: Christos Passalis, Michele Valley, Katia Goulioni Yapımcı Producer: Angelos Tsaousis Yapım Production Co.: Filmografik Productions Dünya Hakları World Sales: Angelos Tsaousis

Henüz sinema okulundayken çektiği Arundel’de Kotzamani’nin sinemasının özündeki çetrefil, düşsel dil kendini hemen fark ettiriyor. 16mm kamerayla çekilen film, görsel dokusuyla sanki başka bir döneme aitmiş izlenimi veriyor. Filmde farklı zamanlar bir araya gelerek doğrusal anlatıyı kırıyor. Mektuplar, izleyiciyi bir duygusal hafızanın içinde yolculuğa çıkarıyor. İlk gençlik yıllarını ve kalp kırıklıklarını saklayan bir ada, özlem, pişmanlık, hastalıklar, gizemli köpekler… Üslubuyla usta bir sinemacının ayak seslerini duyuran bir kısa film.

The intricate oneiric visual language so particular of Kotzamani’s cinema is immediately sensible in Arundel, which she made while still a film student. Shot in 16mm, the film’s very texture gives the impression that it belongs to another epoch. The criss-crossing of different temporalities make for a breaching of linear storytelling. Letters take the viewer on a voyage toward emotional memory. An island hiding the days of youth and its heartbreaks, nostalgia, regret, illnesses, mysterious dogs… Everything concurs to make this short film a beacon, shining the stylistic light of a future master director.

18dk
Sabah Duası / Jutarnje Molitve / Morning Prayers

BOSNA-HERSEK, SIRBİSTAN, YUNANİSTAN BOSNIA AND HERZEGOVINA, SERBIA, GREECE

2014 / DCP / Renkli Colour / 18’ / Boşnakça; Türkçe, İngilizce altyazılı Bosnian; Turkish, English s.t.

Yönetmen Director: Konstantina Kotzamani, Katarina Stankovic

Senaryo Screenplay: Konstantina Kotzamani, Masa Senicic, Katarina Stankovic Görüntü Yön. Director of Photography: Giorgos Karvelas Kurgu Editing: Smaro Papaevangelou Oyuncular Cast: Ismir Gagula, Hana Pasic, Serafedin Redzepov Yapımcı Producer: Dragana Jovanovic, Luka Venturin, Dóra Nedeczky Yapım Production Co.: Obala Art Centar Dünya Hakları World Sales: Sarajevo Film Festival

Kotzamani’nin Saraybosna Film Festivali için Katarina Stankovic ile birlikte çektiği Sabah Duası, bir gece kulübünde başlıyor. Kamera oyuncuların etrafında ustalıkla dönüyor, doğal diyaloglar ve mekân kullanımıyla bir anda iki gencin arasında parlayan kıvılcımın parçası oluyor izleyici. Gözlemci, duygulardaki nüansları takip eden bu kısa sekans sonrasında sürpriz bir viraj alıyor ve şehrin farklı hikâyelerine bağlanıyor. Kotzamani’nin filmografisinde farklı bir yere sahip, duygusal etkisi süresinden çok daha uzun olan bir insani karşılaşmalar portresi.

Morning Prayers, which Kotzamani shot together with Katarina Stankovic for the Sarajevo Film Festival, starts in a nightclub. Masterful camera work swirling around the characters, natural dialogues and expert use of space all contribute to giving the audience to feel the sparks flying between the two youngsters. After this sequence that grasps very fine emotional nuances, a sharp turn takes the observer to a distinctly disparate place, to tracks of stories scattered across the city. Occupying a particular place in Kotzamani’s filmography, this short depiction of human encounters leaves an emotional impression by no means comparable to its length.

24dk
Washingtonia

YUNANİSTAN GREECE

2014 / DCP / Renkli Colour / 24’ / Yunanca; Türkçe, İngilizce altyazılı Greek; Turkish, English s.t.

Yönetmen Director: Konstantina Kotzamani

Senaryo Screenplay: Konstantina Kotzamani Görüntü Yön. Director of Photography: Giorgos Karvelas, Giannis Kanakis Kurgu Editing: Leonidas Papafotiou Müzik Music: Drog_a_tek, Panou Oyuncular Cast: Mmamadou Diallo, Eutychia Stefanidou, Katerina Iliadi, Nikos Christofidis, Iraklis Nousas, Spyros Spyrou, Sally ‘black out’ Yapımcı Producer: Artemis Pattakou, Giorgos Zois Yapım Production Co.: Squared Square Dünya Hakları World Sales: Artemis Pattakou

2014 Yunan Film Akademisi En İyi Kısa Film

Farklı bir Atina tahayyülünün içindeyiz. Palmiyeler hastalanmış, onların dilinden konuşmaya çalışan bir adamın şiirsel üst sesi eşliğinde şehre bakıyoruz. Palmiyeler ve şehir aynı hastalıktan mustarip. Sevgisizlik ve melankoli şehrin üzerine serpilmiş. Zürafaların gözlerine bakıyoruz, onların kalplerinin büyüklüğünü öğreniyoruz. Kotzamani’nin filmlerinde tekrar tekrar karşımıza çıkan ağaçlar, hayvanlar ve şehir filmin başrolünde. Dünya prömiyerini Berlinale’de yapan Washingtonia, Kotzamani sinemasının imzasına dönüşen imgelere ve temalara sahip.

2014 Hellenic Film Academy Best Short Film

We are within an alternate imagination of Athens. The palm trees have grown ill, as we watch the city guided by the poetic voice over of a man who tries to speak their language. Actually, the city suffers from the same illness as the palm trees. The city is sprinkled with the absence of love, and melancholia. We look into the giraffes’ eyes and learn the size of their hearts. Trees, animals and the city, recurrent elements in Kotzamani’s films, occupy the main role. Washingtonia, which had its world premiere at the Berlinale, features some of the signature themes and images of Kotzamani’s artistic language.

15dk
Sarı Humma / Yellow Fieber

YUNANİSTAN GREECE

2015 / DCP / Renkli Colour / 15’ / Yunanca; Türkçe, İngilizce altyazılı Greek; Turkish, English s.t.

Yönetmen Director: Konstantina Kotzamani

Senaryo Screenplay: Konstantina Kotzamani Görüntü Yön. Director of Photography: Giannis Kanakis, Giorgos Karvelas Kurgu Editing: Leonidas Papafotiou, Artemis Pattakou, Konstantina Kotzamani Müzik Music: Novi Sad Oyuncular Cast: Mamadou Diallo, Eftychia Stefanidou Yapımcı Producer: Artemis Pattakou, Giorgos Zois Yapım Production Co.: Squared Square Dünya Hakları World Sales: Artemis Pattakou

Kotzamani’nin 2014 yapımı filmi Washingtonia ile birbirini tamamlayan Sarı Humma, tüm Atina’nın sarı bir toz bulutuyla kaplı olduğu şiirsel bir gündüz düşü. Ağaçları hasta eden sarıhumma hastalığı tüm şehre yayılmış. Etrafta fazla insan yok. Anlatıcımız boş şehirde yürüyor, hastalığa kapılmış palmiye ağaçlarıyla birlikte adeta yas tutuyor. Yunanistan’daki krizin bir alegorisi olarak okunabilecek film, birkaç farklı katmanda, şiirsel bir tonda ilerliyor. Kurgusu da Kotzamani’ye ait olan film, son derece olgun bir kentsel ağıt.

Yellow Fieber, which complements Kotzamani’s 2014 film Washingtonia, is a poetic daydream set in a yellow dust-coated Athens. The yellow fever infecting the trees has spread throughout the city. There aren’t too many people around. The narrator wanders about the empty streets, mourning together with the sick trees as it were. The film, which can be read as a metaphor for the crisis Greece has been going through, unfolds poetically on several layers at once. Edited by Kotzamani herself, the film is an utterly mature urban lament.

30dk
Araf / Limbo

FRANSA, YUNANİSTAN FRANCE, GREECE

2016 / DCP / Renkli Colour / 30’ / Yunanca; Türkçe, İngilizce altyazılı Greek; Turkish, English s.t.

Yönetmen Director: Konstantina Kotzamani

Senaryo Screenplay: Konstantina Kotzamani Görüntü Yön. Director of Photography: Giorgos Karvelas Kurgu Editing: Yannis Chalkiadakis Müzik Music: Lawrence English Oyuncular Cast: Felix Margenfeld, Angelos Ntanos, Lucjano Cani, Haris Fountas, Hristos Psihramis, David Szymczak, Nikos Kassavetis, Thomas Dimitropoulos Yapımcı Producer: Ron Dyens, Maria Drandaki Yapım Production Co.: Homemade Films, Sacrebleu Productions Dünya Hakları World Sales: Sacrebleu Productions

2016 Milano En İyi Kısa 2016 Tirana En İyi Kısa Kurmaca 2016 Festival Tous Courts (Aix en Provence) Mansiyon, Genç Jüri Mansiyon 2016 Curta Cinema (Rio de Janeiro) En İyi Yönetmen, Genç Jüri Büyük Ödül 2017 Gérardmer Büyük Ödül

Kotzamani’nin uluslararası arenada en çok dikkat çeken filmi Araf yarım saatlik bir sürede, çoğu kez uzun metrajlara has görülen bir derinlik ve atmosfer yakalamayı başarıyor. Bu dünyada değilmiş gibi duran bir sahil kasabasında geçen film, bir grup çocuk arasındaki sembolik eylemlere odaklanıyor. Her şeyin ilkel, arkaik bazı duyguları çağrıştırdığı, tekinsiz bir hisle ilerleyen filmin olay örgüsü kendini kolayca ele vermiyor. Muhteşem sinematografisiyle izleyiciyi koltuğuna mıhlayan Araf, 2016’da Cannes’da Eleştirmenler Haftası bölümüne seçilmişti.

2016 Milano Best Short 2016 Tirana Best Short Fiction 2016 Festival Tous Courts (Aix en Provence) Special Mention, Special Mention Youth Jury 2016 Curta Cinema (Rio de Janeiro) Best Director, Youth Jury’s Grand Prize 2017 Gérardmer Grand Prix

Kotzamani’s most internationally recognised work, Limbo manages in 30 minutes to convey an atmosphere and profundity often achieved through feature films. Limbo is set in an outworldly seaside town, and focuses on a group of children’s symbolic actions. Everything in this film seems to conjure up ancient, archaic emotions, resulting in an uncanny feeling overall. Its very plot takes time to reveal itself. Limbo was selected in Cannes’s 2016 Critics’ Week.

40dk
Elektrikli Kuğu / Electric Swan

FRANSA, ARJANTİN, YUNANİSTAN FRANCE, ARGENTINA, GREECE

2019 / DCP / Renkli Colour / 40’ / İspanyolca; Türkçe, İngilizce altyazılı Spanish; Turkish, English s.t.

Yönetmen Director: Konstantina Kotzamani

Senaryo Screenplay: Konstantina Kotzamani Görüntü Yön. Director of Photography: Roman Kasseroller Kurgu Editing: Smaro Papaevangelou Oyuncular Cast: Carlos Aduviri, Nelly Prince, Elisa Massino, Nikita Zuckerberg, Susana Pampín Yapımcı Producer: Emmanuel Chaumet, Caroline Demopoulos Yapım Production Co.: Ecce Films, Un Puma, Homemade Films, ARTE France, Centre National du Cinéma et de l’image Animée Dünya Hakları World Sales: Ecce Films

2019 Valdivia Jüri Özel Ödülü, İzleyici Ödülü

Konstantina Kotzamani, sınırlı bir zaman-mekânı tasvir ederken bile farklı zamanlara ve coğrafyalara genişleyebilecek rüyamsı bir dünya kurmada özel bir yetenek gösteriyor. Tamamı bir apartmanda geçen Elektrikli Kuğu, binanın varlıklı sakinleri ile en alt katta yaşayan kapıcı arasında dünyevi bir tezat kuruyor gibi gözüküyor ilk bakışta. Sınıfsal bir alegori sanki bina. Oysa rüyayla gerçekliğin iç içe geçtiği anlar, sürrealizme göz kırpan sahneler filmi basit bir alegori olmaktan çok öteye taşıyor. Özgün bir yönetmenle tanışmak için iyi bir başlangıç noktası.

2019 Valdivia Special Jury Prize, Audience Award

Konstantina Kotzamani is blessed with a gift: she can put together an oneiric world extending to various epochs and geographies even when depicting a limited space-time. Electric Swan is set entirely in one building. At first glance, a strict dichotomy is laid up between the wealthy upper floor occupants and the janitor living downstairs. The building acts as a metaphor for class division. Yet, moments when dream and reality become entwined and scenes winking at surrealism soon upheave the film’s reach far beyond just that of a plain allegory. This is a perfect starting point to get to know a genuinely unique director’s work.

Bunları da izlemek ister misiniz

Şubat
 • Kamen Kalev / Bulgaristan-Fransa
 • 2sa 5dk
Taçsız Kral
 • Atıf Yılmaz / Türkiye
 • 1sa 30dk
Kod Adı: Nagazaki
 • Fredrik S. Hana / Norveç
 • 1sa 11dk
Kombine Paket (Haziran 2021)
 • 17 FİLM